ОИЦ-ШУМЕН ОТЧЕТЕ РАБОТАТА СИ ПРЕЗ ГОДИНАТА

ОИЦ-Шумен отчете работата си през годината на пресконференция с регионални и местни медии. За първи път в практиката на ОИЦ, събитието се проведе едновременно присъствено в офиса на ОИЦ и във Фейсбук - страницата на центъра. Управителят на ОИЦ, Галина Минчева определи изтичащата 2021 като "по-добрата година" в сравнение с предходната, тъй като ОИЦ е успял да работи и присъствено, и онлайн с потребителите на европейски средства. Освен постигнатите добри резултати и преизпълнените индикатори за брой публични събития и посетители на място, от центъра отчетоха висока ефективност през целия 10-годишен период на съществуването си. Бяха изнесени сравнителни данни за брой сключени договори, бенефициенти и обща стойност на усвоените средства от еврофондовете при откриването на центъра в края на  2011г. и към настоящия момент. Статистиката показва, че броят на бенефициентите се е увеличил 13 пъти. Броят на спечелените проекти в областта се е увеличил 8 пъти, а на привлечените средства – почти 2 пъти. Слючените договори и привлеченните средства по най-добре работещите програми в края на 2011 и сега – ОПРЧР и ОПК/ОПИК също са се увеличили няколко пъти. Броят на сключените договори по ОПРЧР е нараснал с 2.5 пъти, а на средствата по тях с близо 7 пъти. Броят на сключените договори по програмите за бизнеса също е скочил драстично – с близо 20 пъти, а на средствата по тях с близо 6 пъти.

Отбелязан бе приноса на ОИЦ - Шумен за популяризирането на Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН) на средствата от ЕС и полезността на проведените обучения с бенефициенти от област Шумен за работа със системата.

Прогресът в развитието на ИСУН 2020 в периода 2010-2021г. бе отпределен от управителя на ОИЦ-Шумен като забележителен. От един Публичен модул за сключените договори по проекти, финансирани от ЕСИФ, днес ИСУН 2020 е вече много добре функционираща и максимално прозрачна информационна среда, в която се съдържа информация и има поле за работа по 20 програми. Освен оперативните, в нея са още Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), ФМ на ЕИП и Норвежкия финансов механизъм и др. Кандидатите с проекти са максимално облекчени при подготовката и изпращането на своите проекти онлайн, а също и при отчитането. Последната придобивка в развитието на системата е появата на СУНИ – Система за управление на националните инвестиции, чрез която по някои от процедурите може да се кандидатства, като принципа е същия както при ИСУН. А последното голямо облекчение за кандидатите е, че към формулара за кандидатстване не се прилага нито един прикачен документ, а всички декларации се попълват електронно.