Областен информационен център – Монтана представи успешни проекти

Онлайн информационна среща на тема „Добри практики от програмен период 2014 – 2020 г.“ проведе Областният информационен център в Монтана. В инициативата взеха участие представители на териториални администрации, държавни и общински структури, неправителствени организации, образователни институции, фирми.

Присъстващите на събитието бяха запознати с кратък анализ на изпълнението на оперативните програми в областта през изтеклия програмен период, както и с успешни проекти, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове.

569 проекта по 6 оперативни програми – „Околна среда“, „Региони в растеж“, „Иновации и конкурентоспособност“, „Развитие на човешките ресурси“, „Наука и образование за интелигентен растеж“ и „Добро управление“, вече са приключили или още се изпълняват на територията на област Монтана за програмен период 2014 – 2020 година.

Най-много – 427, са проектите по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, като приоритетната ос, по която са подадени най-много проектни предложения, е „Предприемачество и капацитет за растеж на МСП“. В нея влизат процедурата за насърчаване на предприемачеството, в рамките на която се реализират 17 нови предприемачески идеи, и процедура „Подобряване на производствения капацитет в МСП“, чрез която 60 фирми са повишили производствения си капацитет и са засили експортния си потенциал. В рамките на тази приоритетна ос са и процедурите, свързани с подкрепа за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19. По първите три процедури на ОПИК обща подкрепа на стойност над 5 млн. лв. (5 011 064,20) са получили 238 фирми.

Втора по брой подадени проекти е Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ с 91 проекта, с обща безвъзмездна финансова помощ (БФП) от 24 750 782,62 лв. В рамките на приоритетна ос „Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места“, по процедура „Ново работно място“ са реализирани 13 проекта, в резултат на  които 135 безработни и неактивни участници са имали работа при напускане на операцията. По процедура „Добри и безопасни условия на труд“ са изпълнени 6 проекта, като 648 заети лица работят в подобрени, безопасни и здравословни условия на труд.

В рамките на приоритетна ос „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“, по процедура „Независим живот“ са реализирани 11 проекта, в резултат на които 1 394 лица с увреждания и над 65 год., в невъзможност за самообслужване, са с подобрен достъп до услуги. По процедура „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания" – компоненти 2, 3 и 4, са изпълнени или се изпълняват 19 проекта, благодарение на които 2 066 участници над 18 год., вкл. с увреждания, са получили патронажна грижа. И по двете процедури най-много са подпомогнатите лица в общините Монтана и Чипровци.

Трета по брой подадени проекти е Оперативна програма „Региони в растеж“ с 22 проекта с обща БФП от 81 595 593,85 лв. Най-много са проектите по приоритетна ос „Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони“. Общо 8 проекта са реализирани от Общините Монтана и Лом в рамките на приоритетна ос 1 на програмата – „Устойчиво и интегрирано градско развитие“. Проектите и на двете общини са интегрирани и са насочени към секторите „Образователна инфраструктура“, „Културна инфраструктура“, „Градска среда“ и „Социални жилища“. В община Монтана са обновени 4 сгради на образователната инфраструктура и предстои обновяване на 1 сграда на културната инфраструктура; обновени са 4 парка и 1 булевард, както и 22 социални жилища, в които могат да бъдат настанени 70 лица от уязвими групи. В община Лом са обновени 7 сгради на образователната инфраструктура и предстои обновяване на 2 сгради на културната инфраструктура; обновени са отделни участъци от 13 улици, както и 25 социални жилища, в които могат да бъдат настанени 78 лица от уязвими групи.

По Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ броят на проектите на територията на областта е 11, с обща БФП от 3 119 841,08 лв.

По Оперативна програма „Околна среда“ са изпълнени или още се изпълняват 10 проекта, с обща безвъзмездна финансова помощ от 25 794 186,45 лв. Най-много реализирани проекти има в сектор „Отпадъци“ – 5 общински проекта, покриващи територията на 8 общини и 76 населени места, за изграждане на компостиращи инсталации за зелени и/или биоразградими отпадъци.

По Оперативна програма „Добро управление“ проектите са 8 – по три приоритетни оси, с обща БФП от 953 250,58 лв.