КАК ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПАРИ СТИМУЛИРАТ РАЗВИТИЕТО В ОБЛАСТ РУСЕ ПОКАЗА ОИЦ-РУСЕ

Как европейските пари работят в полза на индустрията, земеделския бизнес, социалните дейности, опазването и популяризирането на културно-историческото наследство и развитието на туризма, как подобряват инфраструктурата в Русе и областта. На тези въпроси  бе посветен организираният от Областния информационен център – Русе  уебинар  на тема „Европейски проекти в област Русе в помощ на вашите идеи за развитие“. 

21 проекта на различни бенефициенти, финансирани по различни програми, представи пред аудиторията експертът Габриела Стефанова. Идеята бе да се покажат видимите резултати от европейските инвестиции в частния и публичния сектор с цел да се стимулират и други фирми, земеделски производители, младежи, неправителствени организации, местни власти да се възползват от еврофондовете през новия програмен период 2021 – 2027 г.

В презентацията бяха подбрани проекти с висока добавена стойност, както по отношение на икономическия, така и по отношение на социалния ефект. И в петте производствени предприятия  инвестициите в модерно технологично оборудване, са довели до спестяване на ресурси, енергийна ефективност,  по-екологично производство, намаляване на отпадъците, повишаване на производителността, качеството  и себестойността на продукцията, а от там и до повишаване на конкурентоспособността. Чрез избраните земеделски проекти, предимно на малки стопанства, демонстрирахме как чрез Програмата за развитие на селските райони фермерите могат да развият и модернизират своя бизнес. Акцентирахме върху млади хора, които са стартирали заниманията си със земеделие, благодарение на Европейския земеделски фонд.

Разказахме още за успешни проекти в социалната сфера, от които могат да се възползват хора от уязвимите групи, вкл. хора с увреждания и техните близки. Демонстрирахме как по ОП „Развитие на човешките ресурси“  неправителствена организация е трансферирала социални иновации от Швеция и Финландия в полза на заетостта и обществено полезни дейности в малка община като Две могили. Показахме едно успешно и продължаващо да работи и след края на проекта социално предприятие.

Акцент в презентацията бяха и няколко инфраструктурни проекта, финансирани по ОП „Региони в растеж“ и ПРСР, чрез които е рехабилитиран важният път Русе – Кубрат и са създадени спортни площадки в селски общини, които вече се радват на голям интерес от населението, а също и подмяна на амортизираната водопроводна мрежа в град Борово. 

Внимание обърнахме и на два проекта, финансирани по Интререг V-A Румъния – България, благодарение на които съвременните комуникационни и информационни технологии са използвани за популяризиране на културно-историческото наследство в трансграничния дунавски регион, неговото опазване и развитието на туризма. 

Разказахме и за една мащабна инвестиция по същата програма в обновяване и модернизация на сградата на Първа РСПБЗН- Русе. Благодарение на нея русенските пожарникари вече имат отлични условия за работа и  подготовка, гаранция за по-ефикасна реакция при произшествия, което е от голямо значение не само на населението на града, но и на цялата област.

На финала на виртуалното събитие участниците в него бяха насърчени за всички въпроси, които имат във връзка с европейското финансиране, се обръщат към ОИЦ- Русе на място в офиса ни в Доходно здание, на електронния ни адрес oic_ruse@abv.bg  или във фейсбук страницата ни.