ОИЦ - СОФИЯ ПРИСЪСТВА НА ДЕМОНСТРАЦИОННА СРЕЩА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТ ПО ОПОС

Екипът на Областен информационен център - София присъства на провеждането на демонстрационна среща по проект BG16М1ОР002-2.009-0018-С01 „Демонстриране на система за разделно събиране на текстилни изделия, повторна употреба, подготовка за повторна употреба и изработка на килими от негоден за повторна употреба текстил“, финансиран от  Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие. Бенефициент по проекта е „ЕКО ЛОГИСТИК А“ ЕООД.

Проектът е на стойност  387 572,98 лв., от които 329 437,03 лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 58 135,95 лв. от държавния бюджет на Република България.

На срещата беше демонстриран процеса на тъкане на килими от негоден за употреба текстил. Екипът за управление на проекта разясни, че за да се стигне до тъкането са необходими няколко предварителни стъпки, които се реализират съвместно от партньори по проекта. Организирана е система за разделно събиране на ненужни облекла и текстилни материали от домакинствата, посредством специализирани контейнери разположени в градовете София и Варна. Събраният текстил се сортира и категоризира, като по този начин се извършва подготовка за повторната му употреба. След като са класифицирани артикулите като негодни за повторна употреба, но подходящи за рециклиране, се извършват серия от операции свързани с възможно най-подходящата форма на оползотворяване. Памучните материи с добри попивателни свойства се нарязват на парчета за почистване. А част от негодния за повторна употреба текстил се обработва и нарязва на ленти с подходяща широчина за  демонстрационно тъкане на килими.

Тъкането се извършва на специално изработени вертикални станове. В процеса участват един или двама тъкачи, като нарязаните ивици се сортират и съчетават по цветове и материи, след което се изтъкават многоцветни и създаващи уют и топлина килими. Екипът за управление на проекта сподели още, че готовите килими ще бъдат дарени на социални институции след приключването на проектните дейности.

Очакваните положителни ефекти от реализацията на проекта са да се оползотворят около 95% от разделно събраните в рамките на проекта текстилни отпадъци, чрез подготовка за повторна употреба и рециклиране. Заложени са дейности за популяризиране опита по проекта, с цел представяне на възможности от прилагане на принципите на кръгова икономика. Очакваните резултати са значително да намалее количеството битов отпадък, както и да се намали нуждата от сметосъбиране и сметоизвозване. Реализацията на проекта е и възможност за разкриване на нови работни места и създаване на нова индустриална ниша.

Актуална информация и повече за изпълняваните дейности се публикуват регулярно на сайта на проекта на адрес: https://lifefortextilewaste.bg.