ОИЦ-ВАРНА СЕ ВКЛЮЧИ В СЕДМАТА НАЦИОНАЛНА СРЕЩА НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ

Областният информационен център-Варна се включи в Седмата национална среща на земеделските производители в България - едно от най-значимите събития за сектора, посветено на случващото се в земеделския живот у нас. Във форума, който бе открит от министъра на земеделието и храните Румен Порожанов, взеха участие представители на агробизнеса, експерти от държавната администрация и европейските институции, НПО, земеделски стопани и академичните среди.

Конференцията е организирана от Асоциацията на земеделските производители в България. Мотото й тази година бе „Националните приоритети в земеделието“,  а основните акценти - новите аспекти на Общата селскостопанска политика след 2020 г., политиката за поземлените отношения, управлението на риска и кадрите. Участниците във форума обсъдиха стратегически теми за сектора, предоставиха най-актуалната информация за нормативни промени, подпомагане и бъдещи възможности.

Все още няма единно становище относно Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 година. Тя зависи от приемането на Многогодишната финансова рамка, която все още се дискутира. През октомври или ноември се очаква становище на Европейския парламент, обясни министър Порожанов. Заради Брекзит и финансирането на секторите сигурност и миграция средствата за ОСП са редуцирани с 5%. За България обаче няма да има промени и намаление на преките плащания, увери той.

Индикативният график за плащанията през годината е готов, съобщи изпълнителният директор на Държавен фонд “Земеделие” Живко Живков. Както и през 2018-та, основните ще бъдат през март, април и май.

Делът на ОСП постоянно спада през последните години. Докато в началото на 90-те години е бил 55 процента от бюджета, то сега е под 30 на сто. Средствата по ОСП са общо 365 милиарда евро, а за страната ни – над 7,7 милиарда евро. Доходите на земеделските производители продължават да бъдат по-ниски от тези в цялата икономика. Поне 20% от тях търпят загуби, браншът страда и от липса на млади кадри, посочи Марио Милушев - директор на Дирекция „Развитие на селските райони и предприсъединителна помощ към ГД „АГРИ“.

ОСП се основава на съответствието с подробните правила на ЕС, което води до строг контрол, оттам и до изисквания за по-точни и подробно разписани правила от страна на Комисията. Усилията обаче не бива да бъдат насочени към санкции, а към целите и резултатите, подчерта Милушев. По негови думи е необходима реформа в посока баланс на отговорностите между Брюксел и държавите-членки. Нужна е подкрепа, която да се основава на качеството и резултатите, както и справедливо разпределение на плащанията, добави той. Сред целите на ОСП са повишаване на конкурентоспособността, осигуряване на надеждни доходи, работа в посока привлекателни селски райони.

Сред предложенията за промени, които открои Милушев, са малките и средни стопанства да бъдат приоритет, поне 2% от националния пакет за директни плащания да бъдат за млади фермери, да се подпомагат единствено „истински“ земеделци, обвързано с производството подпомагане, външна конвергенция, плащане на кръгли суми за малки фермери.

Очакванията са до края на тази година преговорите по ОСП да приключат и пакетът 2021-2027 да бъде одобрен. В началото на 2020 г. трябва да приключи работата и по всички делегирани актове и актове по приложението, както и ОСП плановете с оглед прилагането им от 1.01.2021 г., обясни още Милушев.

Липсата на кадри в земеделието и недостигът на работна ръка в селските райони бе ключова тема, на която също бе обърнато специално внимание на Седмата национална среща на земеделските производители. Бяха обсъдени възможностите за наемане на работници от трети страни.

Около 25% от заетите в земеделието у нас са над 65 години, в по-голямата си част мъже. Близо 80 на сто от работната ръка в сектора е фамилна. Най-много са стопанствата, заети в зърнопроизводството.

Беше дискутирана и ролята на професионалните гимназии за нуждите на агробизнеса, текущото състояние и демографските предизвикателства. На конференцията беше представен и новият проект на Закон за собствеността, поземлените отношения и опазването на земеделските земи.

 

Областен Информационен Център – Варна

тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg

адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/

web: www.eufunds.bg, www.varna.bg

група във FB: Областен информационен център - Варна