ОИЦ-СОФИЯ ЩЕ СЕ ВКЛЮЧИ В ИНФОРМАЦИОННА СРЕЩА ПО ПРОЕКТ „ПОДОБРЯВАНЕ МОНИТОРИНГА НА ХИМИЧНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ПОДЗЕМНИТЕ ВОДИ“

Екипът на Областен информационен център София-град и София-област ще се включи в информационна среща по проект „Подобряване на мониторинга на химичното състояние на подземните води“, финансиран по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16M1OP002-1.019 „Доизграждане и оборудване на мрежите за контролен и оперативен мониторинг на химичното състояние на подземните води” от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ (ОПОС 2014-2020). Бенефициент е Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Проектът се реализира в периода 05.01.2021 г. – 05.02.2023 г.

Събитието ще се проведе на 09.03.2022 г. (сряда), от 10:00 ч., чрез онлайн платформата Webex, На срещата ще бъде представено изпълнението на основните дейности от проекта и постигнатите резултати до момента.

Проектът включва следните основни дейности:

Дейност 1 „Проучване на химичния състав на подземни води и извършване на пробонабиране в пунктове извън мониторинговите програми“ – включва пробонабиране на  597 бр. пунктове, разположени на териториите на 4-те басейнови дирекции и анализ на взетите проби по 163 химични показатели;

Дейност 2 „Проучване и планиране на дейностите по контролен и оперативен мониторинг“ – събрана е и анализирана наличната информация от мониторинга на подземните води, в това число данни от химични изпитвания, проведени по дейност 1 на проекта. Изготвени са предложения за подобряване на мониторинга на 22 подземни водни тела, както и програми за химичен мониторинг на подземните води за четирите райони за басейново управление;

Дейност 3 „Рехабилитация и доизграждане на мониторингови пунктове за контролен и оперативен мониторинг на качеството на подземните води“ - ще се постигне подобрен мониторинг на химичното състояние на 20 подземни водни тела, посредством реконструкция на 20 съществуващи пункта. По тази дейност ще се извърши и доставка и монтаж на оборудване на 20 пункта, базирано на одобрена проектна документация.

Разработен е в съответствие с предвидените в ОПОС 2014-2020 мерки за доизграждане на системите за контролен и оперативен мониторинг на подземните води, както и с изискванията на Рамковата директива за водите. Той има пряк принос към постигането на Специфична цел 2 на приоритетна ос 1 „Води“ на ОПОС 2014-2020, свързана с подобряване оценката на състоянието на водите.