КОНФЕРЕНЦИЯ „ИНОВАЦИИ И РАСТЕЖ: РУСЕ“ ПРЕДСТАВИ ПРЕД БИЗНЕСА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ЕВРОПЕЙСКО ФИНАНСИРАНЕ

По Плана за възстановяване и устойчивост България ще има достъп до 13 милиарда лева, като от тях в много кратък срок предстои 1,3 милиарда лева да бъдат инвестирани за повишаване на  конкурентоспособността. Акцент в плана ще бъдат индустриалните зони и по-точно изграждането на допълваща и довеждаща инфраструктура. Едно от основните условия индустриалната зона да може да кандидатства, е да бъде доказан инвеститорски интерес. Държавата няма да е в позиция да решава къде да инвестира, операторът ще е важен, той трябва да докаже инвеститорски интерес към неговата зона. Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер  днес в Русе при откриването на конференцията „Иновации и растеж“, организирана от ИАНМСП, по инициатива на Министерството на иновациите и растежа и с домакинството на Русенската търговско-индустриалната камара по повод 132 години от създаването й.

          Близо 90 компании, представители на различни институции, на академичната общност проявиха интерес към  информационното събитие, на което бяха представени  инструментите за развитие и подкрепа на българския бизнес, свързани с насърчаването на иновациите, интернационализацията, новите технологии и проектите за финансиране от страна на ръководствата на ИАНМСП, Българска банка за развитие (ББР), ГД „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (УО на ОПИК), както и Фонд мениджър на финансови инструменти (Фонд на фондовете).       

         По време на събитието ръководителят на УО на ОПИК в Министерството на иновациите и растежа Илияна Илиева  първо запозна аудиторията с обявената процедура Възстановяване на МСП чрез подобряване на енергийната ефективност“, която ще бъде открита за кандидатстване от 3 до 23 май 2022 г. в платформата ИСУН 2020. Процедурата е изключително облекчена за фирмите. Класирането ще става по реда на подаването на документите, стига фирмите да отговарят на условията, и до изчерпване на ресурса.  

          Илиева представи и основните моменти в Програмата за конкурентоспособност и иновации на предприятията (ПКИП) 2021 – 2027. Основните й области на подкрепа са:  НИРД и иновации в предприятията, Дигитализация в предприятията, Растеж и конкурентоспособност (технологична модернизация), Енергийна ефективност и Преход към кръгова икономика (ресурсна ефективност). Илиева акцентира върху дейностите, които ще се подкрепят, допустимите бенефициенти, начина на финансиране на проектите – чрез грантове и чрез финансови инструменти. Спря се и на новата Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация, чиито области на подкрепа са: Капацитет за научни изследвания и иновации, Дигитализация в публичния сектор и в полза на обществото, Трансфер на технологии и комерсиализация, Енергийна интеграция и интернационализация, Повишаване на капацитета в областите на интелигентна специализация. Чрез тази програма ще се насърчи партньорството между науката и бизнеса, с цел създаване на по-конкурентни продукти, така че науката да стане по-икономически насочена, а бизнесът – по-умен.  

      По време на срещата представителите на бизнеса бяха запознати с услугите, които ИАНМСП им предлага и с финансовите инструменти, до които фирмите ще имат достъп през настоящия програмен период.  

     Конференцията бе уважена от кмета на Русе Пенчо Милков, областния управител Анатоли Станев и Милен Добрев, изпълнителен директор на РТИК.