СТАРТИРА ПРИЕМ ПО ПРОЦЕДУРА ЧРЕЗ ПОДБОР НА ПРОЕКТИ № BG14MFOP001-4.053 “Екологична и устойчива рибарска област” от Стратегията за ВОМР на МИРГ „Варна, район Аспарухово-Белослав-Аксаково“

мярка 3.1.1. „Екологична и устойчива рибарска област“

Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Варна, район Аспарухово-Белослав-Аксаково“ и дирекция „Морско дело и рибарство“ – Управляващ орган на Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. (ПМДР) кани желаещите да представят проектни предложения по Приоритет на Съюза 4 „Повишаване на заетостта и териториалното сближаване ”, като

ОБЯВЯВА процедура чрез подбор на проекти BG14MFOP001-4.053 “Екологична и устойчива рибарска област”, мярка 3.1.1. „Екологична и устойчива рибарска област“ от Стратегията за ВОМР на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Варна, район Аспарухово-Белослав-Аксаково“.

Мярката предоставя инвестиционна подкрепа на дейности, насочени към запазване, поддържане и подобряване на околната среда, културно-историческото, природното и морското наследство, с цел подобряване потенциала за растеж на територията.

Подпомагането по настоящата мярка допринася  и за постигането специфичните цели по приоритета на Съюза, предвиден в член 6, параграф 2 на Регламент (ЕС) № 508/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 година за Европейския фонд за морско дело и рибарство и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2328/2003, (ЕО) № 861/2006, (ЕО) № 1198/2006 и (ЕО) № 791/2007 на Съвета и Регламент (ЕС) № 1255/2011 на Европейския парламент и на Съвета (Регламент 508/2014), както и на две от специфичните цели на ВОМР:

а) добавяне на стойност, създаване на работни места, привличане на младите хора и насърчаване на иновациите на всички етапи от веригата за доставка на продукти от риболов и аквакултури;

б) подпомагане на диверсификацията в рамките на риболова с търговска цел или извън него, ученето през целия живот и създаването на работни места в райони за рибарство и аквакултури.

Финансовото подпомагане по горецитираните дейности няма да представлява „държавна помощ“ по смисъла на чл. 107, параграф 1 от ДФЕС.

Процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз (ЕС) чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР).

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 200 432 лева.

Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един  проект не трябва да бъде по-малък от 20 000 лева.

Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един  проект не може да надвишава 55 000 лева.

Финансовата помощ е в размер до 100 на сто от общите допустими разходи за проекти, от които процент на съфинансиране от ЕФМДР – 85 % и процент на съфинансиране от националния бюджет – 15%.

Максималният срок за изпълнение на проект по настоящата процедура е до 18 месеца, считано от датата на подписване на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

Допустими кандидати по мярката са: община Варна, община Белослaв и община Аксаково; юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по ЗЮЛНЦ в обществена полза, със седалище и aдрес на управление територията на МИРГ „Варна, район Аспарухово-Белослав-Аксаково“; читалища, регистрирани по Закона за народните читалища за дейности, свързани с културния живот, на територията на МИРГ „Варна, район Аспарухово-Белослав-Аксаково“.

Безвъзмездна финансова помощ по настоящата процедура се предоставя за:

1. Териториални проучвания, разработване и популяризиране на екосистемни услуги, вкл. тяхното предлагане и популяризиране.

2. Местни проучвания: разработване и внедряване на иновации, вкл. малки пилотни проекти свързани с подобряване на енергийната ефективност и въздействието върху околната среда.

3. Насърчаване на взаимодействието между учени и бизнес.

4. Въвеждане на възобновяеми енергийни източници.

5. Дейности за информация и повишаване на осведомеността, например действия за публичност, тематични пътеки и други.

6. Изграждане/ реконструкция/ рехабилитация на малка по мащаб инфраструктура.

7. Дейности по инвентаризация на културни/исторически/природни обекти на морското наследство и тяхното популяризиране, вкл. чрез дигитализация и онлайн платформи. Дейности по реставрация и експониране на гореописаните обекти.

8.  Дейности за разпространение на знания за околната среда и „Синия растеж“, например: семинари, курсове, обучения, конференции и др.

9. Дейности, щадящи околната среда и екологични инициативи в подкрепа на „син растеж”.

10. Други дейности, допринасящи за целите на мярката.

11. Дейности свързани с борбата с пандемията CoVid-19 (SARS-CoV-2).

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на Европейския съюз в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.

Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения, а именно до 17:00 ч. на 03.03.2021 г. Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронна поща: pmdr@mzh.government.bg.

Няма да се дават разяснения, които съдържат становище относно качеството на конкретно проектно предложение.

Няма да се предоставят отговори на въпроси, задавани по телефона. Няма да бъдат изпращани индивидуални отговори на зададени от кандидатите по процедурата въпроси.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17:00 часа на 24.03.2021 г.

Пълният пакет документи, условията за кандидатстване и условията за изпълнение по процедурата можете да намерите тук.

Заповед на на Ръководителя на УО на ПМДР за утвърждаване на Условията за кандидатстване и приложенията към тях.

Файлови документи
Прикачен файл Size
20210111 m.3.1.1. II priem.zip 13.71 MB
20210122 Zap. utv. m.3.1.1.pdf 135.08 KB