Експертите от Областния информационен център в Плевен започнаха информационна кампания в областта, за да представят актуални и предстоящи възможности за финансово подпомагане от европейските фондове. Предпочитана форма са приемните на открито, които насърчават повече хора да се включат в разговора за ефекта от политиката на сближаване на Европейския съюз в тяхното населено място, да зададат въпросите си, да поискат информация за планираните следващи стъпки.
В област Плевен приключиха присъствените срещи за обществено обсъждане на концепцията за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор Медицинския университет Стратегия "Единно здраве" за Северозападния регион. Звеното за публични консултации към Областния информационен център организира 7 събития във всяка една от общините, в които са планирани дейности - Плевен, Пордим, Левски, Никопол, Белене, Кнежа и Искър.
Община Долна Митрополия е разработила заедно с Община Долни Дъбник и Община Гулянци, с многопрофилната болница за активно лечение в Гулянци, с Възпитателно училище интернат „Христо Ботев“ в с. Подем, със СУ „Евлоги Георгиев“ в Тръстеник, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Горна Митрополия и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия концепция за интегрирани териториални инвестиции, с които да подкрепи развитието на местния потенциал.
Три от концепциите за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), подадени в Северозападния регион за планиране и преминали проверката за административно съответствие и допустимост, предвиждат дейности в различни населени места в област Плевен. Индикативният бюджет за изпълнението им възлиза на 57 млн. лв. общо. 89% от тях, почти 51 млн. лв., са поискани от Програма „Развитие на регионите“, близо 5 млн. лв. е стойността на дейностите с финансиране от Програма „Околна среда“, 790 000 лв. от Програма „Развитие на човешките ресурси“ и 632 хиляди лв. от Програма „Образование“.
На 5 декември 2023 г. екипът на ОИЦ – Плевен се срещна с представители на медиите, за да представи напредъка в областта през 2023 г. по програмите, съфинансирани от европейските фондове
От октомври 2022 г. до края на ноември 2023 г. в област Плевен са сключени 184 договора за подпомагане от европейските фондове. Общата им стойност е почти 115 милиона лева, от които над 81 милиона представляват безвъзмездна подкрепа. От тях към 1 декември 2023 г. реално са изплатени 9 762 765 лв.
Приключи втората за годината кампания приемни на открито, организирана от Областния информационен център в Плевен. От 12 септември до 18 октомври експертите посетиха всички общински центрове в областта, за да подпомогнат заинтересуваните на място с навременна информация за възможностите за подпомагане от европейските фондове.
През август експертите от Областния информационен център в Плевен проведоха онлайн допитване до широк кръг заинтересовани страни, за да се установи нивото на разбиране и подкрепа за интегрирания териториален подход и да бъдат идентифицирани областите, в които има недостатъчна информираност. Анкетата бе разработена от членовете на звеното за медиация към Регионалния съвет за развитие на Северозападния регион.
На 25 юли 2023 г. екипът на ОИЦ – Плевен се срещна с представители на медиите, за да разясни новия регионален подход - интегрираните териториални инвестиции (ИТИ) - и специфичните функции на Областния информационен център във връзка с прилагането му.
Подписани са първите договори за проекти в област Плевен, финансирани от новите европейски програми за България за периода 2021 – 2027 г., на обща стойност 5 645 620 лв. безвъзмездна финансова помощ.