ОИЦ-Пловдив

Днес в Пловдив се проведе информационен ден по процедура BG16RFPR002-1.003 „Подкрепа за развитие на съществуващи иновационни клъстери“. Тя е финансирана по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) 2021-2027 г. Експерти от Управляващия орган на Програмата разясниха насоките за кандидатстване по процедурата пред представители на висши училища, иновационни клъстери и бизнеса, както и отговориха на конкретни въпроси на потенциалните кандидати. Максималният размер на безвъзмездната помощ за един проект е 19,5 млн.

Университетът по хранителни технологии - Пловдив е бенефициент по проект BG16RFPR002-1.014-0012 „Създаване и устойчиво развитие на Център за компетентност „Агрохранителни системи и биоикономика". Той се финансира по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" 2021-2027 г., Приоритет 1 „Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема”. 

В продължение на пет месеца учениците от ПГХТТ Пловдив бяха в ролята на детективи на европейски проекти. През това време те се запознаха с работата на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България – ИСУН 2020, както и с конкретен европейски проект, реализиран в Пловдив: „Мерки за подобряване на качеството на атмосферен въздух в Община Пловдив, чрез намаляване на емисиите от ФПЧ10 от битовото отопление – фаза 2“, финансиран по Програма „Околна среда“ 2021–2027 г.

На 9 юни 2025 г. екипът на Областен информационен център – Пловдив проведе информационно събитие в град Перущица и работна среща с експерти на Община Родопи. Срещите са в изпълнение на ангажиментите на Звеното за медиации към Регионален съвет за развитие на Южен централен регион, да подпомага комуникацията между потенциалните партньори, чрез разяснителни кампании и информационни дейности, в процеса на подготовка на концепции за интегрирани териториални инвестиции по новия териториален подход.

На 4 юни 2025 г. експертите от Областен информационен център – Пловдив организираха открита приемна в град Лъки, насочена към повишаване на информираността на гражданите относно възможностите за кандидатстване по програмите, финансирани от Европейските фондове за споделено управление за периода 2021 – 2027 г.

По време на събитието жителите на общината получиха информация за актуалните и предстоящи процедури за кандидатстване, както и насоки относно условията за допустимост и начините за реализиране на проектни идеи в различни сектори – бизнес, социални дейности и др.

Общо 15 договора на стойност над 12 млн. лв. са подписани в област Пловдив по процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно-социални услуги”, финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. Общините, които от началото на годината предлагат почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги и телекеър на нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване са Асеновград, Брезово, Калояново, Карлово, Куклен, Марица, Перущица, Пловдив, Първомай, Раковски, Родопи, Сопот, Стамболийски, Съединение и Садово.

На 22 май 2025 г. от 13:30 ч. в Общинския информационен център в град Стамболийски ОИЦ-Пловдив проведе информационно събитие, организирано с цел повишаване на информираността относно възможностите за европейско финансиране през настоящата година. В него взеха участие Димитър Костов, зам.-кмет на Община Стамболийски и Ваня Дочева, секретар на общината.

Днес, 21 май 2025 г., екипът на Областен информационен център – Пловдив проведе работна среща с медии и заинтересовани лица. Управителят на Центъра – Нели Караджова представи стартиралата по-рано този месец процедура BG16FFPR003-2.003 и Единните указания за кандидатстване с Концепции за ИТИ (втора покана), които ще се финансират от Програмите „Развитие на регионите“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, „Образование“, „Околна среда“ и „Развитие на човешките ресурси“.

Община Пловдив сключи договор № BG05SFPR002-2.012-0064-С01 „Иновативни здравно-социални услуги в oбщина Пловдив“, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027 г. Стойността му е в размер на 4 545 837,92 лв., 100% безвъзмездна финансова помощ. Проектът ще се изпълнява в рамките на 32 месеца – от 6 януари 2025 г. до 6 септември 2027 г. Това съобщи днес на пресконференция Лилия Кичукова, ръководител на проекта.

Екипът на Областен информационен  център - Пловдив участва с открита приемна в Трудовата борса, организирана от Дирекция „Бюро по труда“ в град Първомай. Десетки души посетиха щанда на Центъра и получиха актуална информация, свързана с възможностите за европейско финансиране. Всички посетители получиха рекламни материали на Центъра и информационни брошури за възможностите за финансиране, предлагани от Европейските фондове при споделено управление на периода 2021-2027 г.