#европроекти

Икономически университет – Варна посрещна близо 40 студенти от над 15 държави в и извън Европейския съюз, които ще прекарат този зимен семестър или цяла академична 2024/2025 година във висшето училище. Мобилността се провежда по програма „Еразъм+“. Най-силно присъствие на студенти, избрали ИУ – Варна, се отчита от Германия, Белгия и Италия.

Местна инициативна група „Долни чифлик и Бяла“ обяви трети прием на проектни предложения по Мярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Общият финансов ресурс по процедурата е 205 083, 37 лв.

Целта на мярката е подобряване на публичната инфраструктура - социална и техническа, както и на достъпа за хора с увреждания на територията на МИГ.

Предприятие в авренското село Дъбравино се сдоби със съвременна машина по проекта „Закупуване на техника за етерично-маслени и зеленчукови култури“. Той се финансира от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. чрез МИГ „Аврен-Белослав“, подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“. Общата стойност на инвестицията е 391 160 лв. Бенефициент е „Тера Камчия“ ЕООД.

ОИЦ-Варна се включи в информационна среща, по време на която бяха представени основните цели, дейности и очакваните резултати от изпълнението на проекта MARMAPS – „Екологично електронно портфолио с отворен достъп за съвместно морско пространствено планиране и опазване на уязвимите морски екосистеми в басейна на Черно море“. Той се финансира от програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027 г. Общият му бюджет е 498 358 евро. Партньори по проекта са организации от България, Гърция, Румъния и Украйна.

Агенцията за икономическо развитие-Варна, в качеството й на партньор по проекта WINBLUE, обяви покана за набиране на желаещи дами за участие в Коучинг програма за жени в синята икономика, стана ясно по време на информационна среща, на която бяха представени основните цели, дейности и очаквани резултати от изпълнението на проекта. Той се финансира от програмата на Европейския Фонд за Морско Общество, Рибарство и Аквакултура (EMFAF) и включва 14 партньори от Италия, Словения, Малта, Белгия, Испания, Франция и България - АИР-Варна.

Областният информационен център-Варна се включи с презентация на тема „Възможности за финансиране за малки и средни предприятия“ в събитие по Програма „Участие на жени в производството на селскостопански храни” 2024/ Empowering Women in Agrifood 2024 (EWA). Тя се изпълнява от Европейския институт за иновации и технологии в храните - EIT Food, а Регионалната агенция за предприемачество и иновации - Варна е съдействаща организация. Основната цел на програмата е да се подобрят предприемаческите умения на жени, желаещи да стартират собствен бизнес в агрохранителния сектор.

Иновативни програми за наблюдение на акваторията ще бъдат разработени по проекта RESPONSE „Изграждане на оперативни модели за реагиране на съществуващите и новите предизвикателства от замърсяването на Черно море“. Той се финансира от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури и се изпълнява от партньори от  България, Гърция, Румъния, Украйна и Грузия, стана ясно на информационна среща по проекта.  От българска страна по него работи Черноморска мрежа на НПО. Водеща организация е Университетът „Аристотел“ - Солун, Гърция.

Областният информационен център-Варна се включи в Международната конференция „Устойчив туризъм и син растеж в Черноморския регион“, домакин на която бе Висшето училище по мениджмънт (ВУМ). Събитието се проведе в изпълнение на проекта INTERSMARTS: „Интердисциплинарни решения за интелигентен устойчив туризъм и услуги за син растеж в Черноморския басейн“, финансиран от програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027 г.

Областният информационен център-Варна се включи в международен семинар по проекта EfxINNOs: „Създаване на иновативна мрежа за трансфер на морски технологии за подобряване на прехода към устойчива синя икономика в Черноморския басейн“. Форумът бе насочен към черноморски общини и институции, отговорни за опазване на водите и биоразнообразието, както и към изследователи, студенти и други заинтересовани.

Институтът по океанология към БАН организира конкурс за младежи на възраст от 14 до 21 години за едноминутен филм, посветен на Черно море. Състезанието ще се проведе в рамките на проекта DOORS, финансиран от програма „Хоризонт 2020“.