На 30 април 2025 г. (сряда) от 11:00 часа, в офиса на Областния информационен център (ОИЦ) -Разград, на бул. „България” №34, екипът му ще проведе информационна среща с представители на широката общественост от областния град.
Темата на събитието е „Популяризиране на резултатите от успешни европроекти в Лудогорието”.
Областен информационен център – Пловдив ще популяризира възможностите за европейско финансиране на информационно събитие в Община Хисаря. То ще се проведе на 30 април 2025 г., от 11:00 часа, в Заседателната зала на Община Хисаря, ул. "Генерал Гурко" №14.
На срещата ще бъдат представени прилагането на подхода Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), както и проекта на Единни указания за кандидатстване с Концепции за ИТИ (втора покана), които ще се финансират от Програмите „Развитие на регионите“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, „Образование“, „Околна среда“ и „Развитие на човешките ресурси“.
Експертите от Областен информационен център – Пловдив ще представят актуалните възможности за кандидатстване по програма „Образование“ 2021-2027 г. - BG05SFPR001-1.007 „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“ и BG05SFPR001-1.008 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“. По тях могат да кандидатстват общини, училища, както и юридически лица с нестопанска цел – в партньорство. Като партньори могат да участват и Центрове за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР), регионални управления на образованието (РУО) и национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите в България, както и техните поделения.
Ще се презентират и предстоящите процедури, насочени към малкия и среден бизнес по програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г. „BG16RFPR001-1.012 - Дигитализация на предприятията“ и BG16RFPR001-2.004 „Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията“. Очаква се те да бъдат отворени за кандидатстване на 15 май.
В края на събитието ще бъде представен Проектът MYSTICAL DANUBE: "Зелен и мистичен дунавски маршрут за разказване на истории - транснационална валоризация на природно и нематериално културно наследство за социално-икономическо развитие на селските райони в Дунавския регион“ е финансиран от програма INTERREG Danube Transnational programme. Български партньор по проекта е Агенция за регионално развитие с Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия , а асоцииран партньор – областна администрация Пловдив. Той е насочени към подкрепата за малки и средни предприятия (МСП) от туристическия сектор за повишаване на тяхната конкурентоспособност, капацитет за иновации и потенциал за растеж, както и промотирането им в цял свят. Фокусът им е върху създаване на туристически маршрути, които да демонстрират местни истории, ангажират местните общности, включително групи в неравностойно положение, в развитието на туристически услуги и опазване на природното и културно наследство.
На 29 април 2025 г., вторник, от 10,30 ч., в офиса си във Видин, екипът на Областен информационен център-Видин ще се срещне с Петър Христов, експерт в отдел „България, Унгария и Словения“ към Генерална дирекция „Регионална и селищна политика“ на Европейската комисия и Жулиет Фериер, консултант по комуникационни кампании към Генерална дирекция „Регионална и селищна политика“ на Европейската комисия. Представителите на ЕК ще бъдат придружавани от служители на Управляващия орган на Програма „Околна среда“ 2021-2027.
На срещата ще бъде представена дейността на Областен информационен център-Видин и ще се обсъди кампанията „Ти да видиш наш Видин!“, част от инциативата на ЕС „Европа в моя регион“.
Екипът на Областен информационен център – Пловдив ще предостави информация за актуалните и очаквани процедури за безвъзмездна финансова помощ през 2025 г., съфинансирани със средствата от Европейските фондове за споделено управление на събитие в град Сопот. То ще се проведе на 29 април 2025 г., от 10:00 часа, в Читалище "Иван Вазов-1871", ул. "Иван Вазов" № 53. Организатор на информационно събитие е Мобилен общински офис на Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ).
Присъстващите ще бъдат запознати с две процедури по програма „Образование“ - BG05SFPR001-1.007 „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“ и BG05SFPR001-1.008 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“.
На срещата ще бъдат представени актуалните изисквания при прилагането на интервенциите по директните плащания и подаването на заявления за подпомагане през 2025 г. По време на срещата експертите от НССЗ ще представят новостите в Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 2 ) и Законоустановените изисквания за управление (ЗИУ 2). Участниците ще бъдат запознати с изискванията за спазване на трудовото законодателство и предварителните условия в социалната сфера (социална условност).
Във втората част на срещата присъстващите ще бъдат запознати с условия за изпълнение на одобрени проекти по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от ПРСР 2014-2020 г. По време на събитието експертите от НССЗ ще отговарят на въпроси на присъстващите, които са от компетентността на експертите от НССЗ.
На 29 април /вторник/ 2025 г., от 10:00 ч. в сградата на НЧ „Св. Св. Кирил и Методий -1927“ в с. Тополи, Областният информационен център-Варна ще се включи в конференция за обществено обсъждане и съгласуване с местната общност и заинтересованите страни на актуализираната Стратегия за ВОМР на МИГ „Аврен-Варна“.
Събитието има за цел да бъдат представени актуалните условия за допустимост на кандитатите и дейностите по мерките от Стратегията по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г., както и на възможностите за допълващо финансиране по подхода ВОМР.
Какво стои зад един европейски проект? Кои са хората и дейностите, които го правят успешен?
Отговорите на тези въпроси ще търсят учениците от 9 „а“ клас на Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово, които ще влязат в ролята на „Детективи на европейски проекти“ по време на специално организирано посещение в Регионалния исторически музей – Габрово.
Събитието ще се проведе на 28 април 2025 г. (понеделник), от 15:00 ч. в сградата на Регионален исторически музей – Габрово, ул. „Николаевска“ 10.
Учениците ще научат повече за изпълнението и постигнатите резултати на проект № BG16RFOP001-6.002-0009 „РИМ-Габрово – познание, участие, преживяване“, реализиран от Община Габрово с подкрепата на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014–2020 г.
Събитието е част от Националната кампания „Детективи на европейски проекти“ 2024–2025 г., организирана от Мрежата от областни информационни центрове, с домакин – Областен информационен център – Габрово.
На 28 април /понеделник/ 2025 г., от 15:00 ч. в залата на Областен информационен център-Варна на пл. „Св. Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/, ученици от Дискусионен клуб „Европа“ към Първа езикова гимназия ще представят по атрактивен начин проекти с европейско финансиране след посещението си на Бреговия център за наблюдение на морския трафик в Черно море.
Събитието е организирано от ОИЦ-Варна и ще се проведе като част от Националната кампания на Мрежата от ОИЦ „Детективи на европейски проекти“ 2024-2025 г.
На 25 април 2025 г. (петък) от 13:00 часа, в офиса на Областния информационен център (ОИЦ) -Разград, на бул. „България” №34, екипът му ще проведе работна среща с журналисти.
Ще се представят пролетните инициативи и дейности на ОИЦ-Разград, сред които съдържанието на Дни на Европа в Разград 2025.
На 25 април (петък) 2025 г., от 10.30 часа, екипът на ОИЦ – Стара Загора ще проведе изнесена приемна пред сградата на Младежки дом, находяща се на пл. „Генчо Къргов“, град Гурково.
На всички заинтересовани лица ще бъде предоставена актуална информация за възможности за финансиране на проекти на различни потенциални бенефициенти по програми, финансирани от ЕС.
Посетителите ще получат актуална информация и за настоящата към момента за прием на проектни предложения процедура в подкрепа на въглищните региони - BG16FFPR003-4.004 „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“.
Изнесената приемна е част от поредицата събития на Областен информационен център - Стара Загора за 2025 година, която ще обхване всичките 11 общини на територията на област Стара Загора.
ОИЦ – Стара Загора е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на кохезионната политика на ЕС в България, работещ с финансовата подкрепа на Програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз.