ОИЦ - РУСЕ УЧАСТВА В РЕГИОНАЛНАТА КОНФЕРЕНЦИЯ НА БТА „ЕВРОПА В БЪЛГАРИЯ: ОБЩО БЪДЕЩЕ“

Управителят на ОИЦ-Русе Диана Аврамова взе участие във вчерашната регионална конференция по проект "Европа в България: Общо бъдеще", домакин на която е Националният пресклуб на БТА в крайдунавския град. Проектът се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия.

Аврамова беше един от лекторите, а темата на презентацията бе „Проекти, финансирани от ЕСИФ, в област Русе през програмен период 2014 – 2020“. Област Русе е с най-много европроекти, 1 694 за над 455 млн. лева,  спрямо останалите области в Северен централен район на планиране в периода от 2014-а година досега, стана ясно от споделените данни. Освен конкретни данни за инвестициите в Русе и областта по различните програми управителят на ОИЦ  сподели с аудиторията информация за конкретни проекти по всяка от програмите.  

По ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура" например в областта са осъществени пет проекта на обща стойност 40,3 млн. лева. Един от бенефициентите, ИА "Проучване и поддържане на река Дунав", благодарение на програмата закупи техника, вкл. специализирани кораби, за подобряване на плавателния път и навигацията по река Дунав. Диана Аврамова отбеляза 6-те проекта по ОП „Околна среда“ за повече от 211 млн. лева, като на най-голяма стойност са 3 проекта: за рехабилитация и изграждане на ВиК инфраструктура в Русе и двата квартала Среда кула и Долапите , за изграждане на анаеробна инсталация и за подобряване на качеството на атмосферния въздух чрез закупуване на електрически превозни средства за градски транспорт.

Договори за над 77 млн. лева по ОП „Региони в растеж“ са реализирани или са в процес на реализиране. Те са за благоустрояване на зони за отдих и рехабилитация на пешеходна среда в града, пътна инфраструктура и градски транспорт, изграждане на социални жилища и ремонт на пет общински учебни заведения в Русе,  консервация и реставрация на моста на Колю Фичето край Бяла, обърна внимание Диана Аврамова.

Тя представи постигнатите резултати по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ - 16 проекта на училища, детски градини, НПО и  на Русенския университет. "Русенският университет в партньорство с други висши училища реализира множество проекти за въвеждане на иновации в науката, модернизация и цифрова трансформация на обучението в приоритетни професионални направления, проекти за развитието на дигитализацията, на информационните и комуникационните технологии в интерес на обществото", каза Аврамова.

В презентацията намериха място също данните и част от проектите по оперативните програми  на „Иновации и конкурентоспособност“, „Развитие на човешките ресурси“, „Храни“, „Морско дело и рибарство“,  Програма за развитие на селските райони.

Аврамова подчерта, че от изключително значение за местната икономика е програма "Иновации и конкурентоспособност". Не случайно по нея са сключени най-много договори - 1197. Една голяма част от тях са във връзка с преодоляване на икономическите последствия от пандемията.  Другите са инвестирани от фирмите в  подобряване на производствения капацитет, повишаване на енергийната и ресурсна ефективност и във внедряване на иновации.  

По Програмата за развитие на селските райони в периода 2014 – 2020 г. са одобрени 274 проекта за над 67 млн. лева. Една част от средствата са насочени към земеделските производители, а друга за облагородяване  на седемте селски общини чрез малки инфраструктурни проекти.

 

ОИЦ – Русе е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове в България, функциониращи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Областен информационен център - Русе

Доходно здание

пл. "Свобода" 4

тел. 082/ 506 899

мейл: oic_ruse@abv.bg

http://eufunds.bg/bg/oicnews/0/20