Община Пловдив сключи договор № BG05SFPR002-2.012-0064-С01 „Иновативни здравно-социални услуги в oбщина Пловдив“, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027 г. Стойността му е в размер на 4 545 837,92 лв., 100% безвъзмездна финансова помощ. Проектът ще се изпълнява в рамките на 32 месеца – от 6 януари 2025 г. до 6 септември 2027 г. Това съобщи днес на пресконференция Лилия Кичукова, ръководител на проекта.
Основната цел на проекта е подобряване качеството на живот и социалното включване на хора с увреждания и възрастни в невъзможност за самообслужване, чрез предоставяне на иновативни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, обясни г-жа Кичукова. „Здравно-социалните услуги от разстояние са доказали своята ефективност и ефикасност в държавите с много добре развити социални системи и модерни социални услуги. С напредването на технологиите тези услуги все по-широко ще навлизат в нашето ежедневие и нуждите от тях ще нарастват като имаме предвид демографския профил на населението в нашата страна. Все повече възрастни хора се нуждаят от подкрепа и помощ в ежедневието си и целта е те да останат в дома си и в общността си, а не да бъдат обгрижвани в специализирани институции“.
Проектът включва две ключови дейности. Първата е предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за 445 самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. Услугите ще бъдат предоставяни почасово от 100 специалисти, наети по проекта – социални сътрудници, рехабилитатори и медицински сестри. Нуждите на лицата от целевата група са идентифицирани в резултат на извършена оценка на индивидуалните потребности, съгласно скалата на Бартел и скалата на Лоутън-Броди. Услугите по дейност 1 могат да включат дейности за посрещане на ежедневните нужди на потребителите (хранене и приготвяне на храна, преобличане и поддържане на лична хигиена, хигиена на жилището, доставка и дозиране на лекарства, поставяне на инжекции и др.), както и съдействие за достъп до други здравни и социални услуги (придружаване, консултиране и т.н.).
Втората дейност включва развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър, които ще обхванат 57 потребители от целевата група. Услугата включва използване на индивидуално устройство за дистанционно наблюдение и алармиране на промени в състоянието и движението на потребителя, както и за измерване на основни жизнени показатели. Устройствата трябва да са снабдени с SOS бутон и да отговарят на европейските изисквания относно медицинските изделия. Предстои избор на външен изпълнител по реда на ЗОП, което е според изискванията на процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
Проектът е възложен за изпълнение на Комплекс за социални услуги „Св. Св. Константин и Елена“ – Пловдив с решение на Общински съвет – Пловдив и се реализира като услуга от общ икономически интерес. Специализиран офис на адрес: гр. Пловдив, ул. „Петко Д. Петков“ № 33, ще осигури постоянна и директна връзка с мобилните екипи за обслужване, което ще улесни достъпа на потребителите до услугите и съответно – своевременното им предоставяне. Иновативната мобилна здравнo-социалнa услуга ще бъде предоставяна почасово, за срок от 24 месеца, като в рамките на проекта, същата ще бъде безплатна за потребителите.
С реализацията на проекта Община Пловдив затвърждава ангажимента си към създаване на устойчива, иновативна и ефективна система за грижа за най-уязвимите граждани, като се използват съвременни технологии и добри практики от водещи европейски социални системи.