Добруджанска фирма разработва енергийно независима ваканционна къща

Следвайки световната тенденция за създаване на сгради, опазващи околната среда, фирма от Генерал Тошево ще разработи собствен иновативен прототип, наречен Sollar Cottage, изграден на принципа на сглобяема постройка от типа "пасивна къща". Проектът е на стойност 167 122 лв., от които 150 410 лв. са осигурени от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г, чрез Стратегията на Местната инициативна група „Балчик-Генерал Тошево“.

Разработването на прототип на сглобяема, енергийно независима ваканционна къща "Sollar Cottage" значително ще намали, както консумацията на ресурси, така и остатъчните суровини или отпадъци. Прототипът ще редуцира негативното влияние на сградата не само върху природата, но и върху обитателите. Сглобяемите бунгала, със своите енергийни характеристики, ще покриват най-високите европейски стандарти за енергоефективност, ще съответстват на стандарта „пасивна къща“ и всички използвани материали ще са 100% натурални, екологични и рециклируеми.

Иновативният елемент на Sollar Cottage се състои в уникалната система за производство, съхранение, мониторинг и управление на електрическата енергия, необходима за използването на сградата, която го прави енергийно автономно и независимо от електрическата мрежа и напълно екологична сграда с нулев въглероден отпечатък.

Smart бунгалото ще се състои от сглобяема, преместваема дървена конструкция (къща/бунгало или др.), хибридна фотоволтаична система и софтуер на мобилно приложение за управление и мониторинг на потока от електрическа енергия генериран от слънчевите колектори. За съхранение на произведената електрическа енергия и с цел постигане на енергийна автономност, в Smart бунгалото ще бъде интегрирана акумулаторна литиево-йонна батерия. Чрез мобилното приложение потребителят ще има реална представа какво е потреблението му и какво количество от нея се акумулира в батерията, както и ще получава подробна статистка на генерираната и консумираната енергия.

Инвеститорът ще популяризира продуктовата и производствена иновация, като представи по атрактивен начин функциите и основните характеристики на прототипа „Smart бунгало“. Планирано е участие на инженерни, технически и еко изложения, където да бъде предложен от една страна, иновативният продукт, и от друга страна да се популяризира територията на МИГ „Балчик-Генерал Тошево“ като изключително място за рекреация, отдих и развитие на иновативни новосъздадени фирми.

 

ОИЦ – Добрич,  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд.

 

Областен информационен център – Добрич

Тел.: 058 602 758

E-mail: oic_dobrich@abv.bg

Facebook: www.facebook.com/oic.dobrch/

www.eufunds.bg