Добруджа стимулира туризма чрез популяризиране на недвижимото си културно наследство

В община Добричка, на 21 юни бе проведена междинна пресконференция по проект ROBG 456 „Хършова-Добричка, заедно по красивия път на устойчивото развитие чрез трансгранична култура“.

Присъстващите бяха запознати с изпълнените и предстоящи дейности по транснационалния проект, чиято основна цел е съживяване на трансграничния регион, като се стимулира туризма и същевременно се допринесе за опазването на културното наследство.

Проектът се изпълнява в партньорство между община Добричка и град Хършова, Румъния. Бюджетът в размер на 1 410 770 евро, от които 1 255 747,64 от ЕФРР е осигурен от Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България, в рамките на приоритетна ос 2 „Зелен регион“. Продължителността му е 36 месеца, но поради пандемичната ситуация с COVID-19 се очаква да бъде удължен.

Основните дейности по проекта са:

  • Разработване на обща стратегия за валоризация на културното наследство;
  • Организиране на трансграничен фестивал: "Добруджа с елек и престилка" в Хършова, Румъния;
  • Организиране на обучение в областта на културния туризъм;
  • Промотиране и насърчаване превръщането на фолклорния фестивал "Песни и танци от Слънчевa Добруджа" в с. Дебрене, община Добричка в трансграничен;
  • Модернизиране на Дом на културата Хършова чрез ремонт и оборудване, специфично за културните дейности;
  • Модернизация на две читалища:  "Нов живот - 1941 г.“ в с. Черна и на читалище „Светлина – 1940“ в с. Ловчанци чрез ремонт, обзавеждане и оборудване.

За осигуряване на подходящи условия за провеждане на различни събития вече е извършен основен ремонт и е закупено обзавеждане и оборудване  на читалищата в селата Черна и Ловчанци, общ. Добричка. Залите на читалищата вече са с ново подово покритие и столове, климатизирани и оборудвани с озвучителна, мултимедийна и осветителна техника. За провеждане на събития на открито ще бъдат закупени и мобилни сцени.

Разработена е Обща стратегия за културен туризъм в трансграничния район Констанца – Добрич и четири трансгранични маршрути. Те ще допринесат за опазване и популяризиране на културното наследство и за насърчаване на културния обмен между Румъния и България. Предстои да бъде разработен уебсайт с информация за проекта и маршрутите, както и издаване и разпространяване на брошури и карти на маршрутите. Планирано е общият туристически продукт на партньорите да бъде представен пред широк кръг от заинтересовани лица, културни институции, фирми в сферата на туризма и други. Ще бъдат обучени общо 20 екскурзовода от двата града, които ще предлагат на туристи и гости нови обекти по маршрутите, разработени по проекта.

В рамките на проекта, около 150 румънски певци и изпълнители ще вземат участие в провеждания за 52-ри път фолклорен събор „Песни танци от слънчева Добруджа – Дебрене 2021 г.“, който ще проведе на 26 юни 2021 г. в с. Дебрене. Планирано е по проекта, участници от община Добричка да вземат участие на събора в гр. Хършова.

С изпълнението на проекта, общините Хършова и Добричка ще станат част от туристическата карта на трансграничния район, привличайки туриста към културните традиции на Добруджа.

 

ОИЦ – Добрич,  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд.

 

Областен информационен център – Добрич

Тел.: 058 602 758

E-mail: oic_dobrich@abv.bg

Facebook: www.facebook.com/oic.dobrch/

www.eufunds.bg