ОИЦ-ВРАЦА СЕ ВКЛЮЧИ В НАЦИОНАЛНАТА ИНИЦИАТИВА НА МРЕЖАТА ОТ ОИЦ

На 02 декември 2021 г. ОИЦ-Враца проведе онлайн събитие на фейсбук страницата си. Беше представен проект на Споразумението за партньорство 2021-2027. Екипът на ОИЦ-Враца разказа за основни елементи, приоритети, финансиране и направи съпоставка с предходния програмен период. Събитието е част от националната инициатива  на 27-те информационни центрове в България и има за цел да разпространи информация за предстоящите програми и стратегии за програмния период до 2027 година.

Споразумението за партньорство е важен стратегически документ, който очертава основните приоритети за изпълнението на Кохезионната политика на Европейския съюз, както и общата политика във всеки един сектор на икономиката, инфраструктурата, социалната политика, земеделието, трансграничните взаимоотношения и други сфери доближаващи България до силно развитите държави членки на Европейския съюз. През програмен период 2021-2027 инвестициите с европейско финансиране ще се осъществяват в рамките на всичките пет цели на съюза и по специалната цел на Механизма за справедлив преход.

 В първата цел на политиката „По-интелигентна Европа чрез насърчаване на иновативния и интелигентен икономически преход“ фокусът е поставен върху конкурентоспособността и иновации в предприятията, научни изследвания, дигитализация и интелигентна трансформация. Във  втората цел „По-зелена, нисковъглеродна Европа чрез насърчаване на чист и справедлив енергиен преход“. Приоритетите в трета цел „По-добре свързана Европа чрез подобряване на мобилността и регионалната свързаност на ИКТ“, с подобряване на транспортната свързаност и достъпност, електромобилноста и пътната безопасност. Четвъртата цел „По-социална Европа чрез изпълнение на европейския стълб на социалните права“ се набляга върху човешкия ресурс -  заетостта, образованието и уменията, социалното приобщаване, материалното подпомагане и здравеопазване. В пета цел: „Европа по-близо до гражданите чрез насърчаване на устойчиво и интегрирано развитие на градските, селските и крайбрежните райони и местните инициативи“ се съсредоточава в  подкрепата за местни стратегии за развитие и устойчиво градско развитие в ЕС. Специалната цел на Фонда за справедлив преход е въз основа на Парижкото споразумение за постигане на неутрална икономика по отношение на климата до 2050 г.

В СП са включени 10 програми (отпада термина „оперативни“), като научните изследвания и иновации са отделени в нова програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. През новия програмен период Европейското териториално сътрудничество ще се осъществи чрез общо 12 трансгранични, транснационални, и междурегионални програми.

И през третия програмен период ще се прилага подходът „Водено от общността местно развитие“ (ВОМР) в цялата страна; ще изпълнява „отдолу нагоре“ чрез местни инициативни групи, на ниво община, част от община или група съседни общини с население между 10 000 и 150 000 жители. В началото на 2022 г. се очаква да бъде отворен прием за подготовка на местни стратегии по подхода ВОМР.

ОИЦ – Враца  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд