НА ЗАКЛЮЧИТЕЛНА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ ОИЦ – ПЛЕВЕН ОТЧЕТЕ ПОСТИГНАТИТЕ РЕЗУЛТАТИ

Поредни три години ОИЦ – Плевен продължава да работи в подкрепа на бизнеса, на НПО, на институциите в областта и на всички интересуващи се, за да са информирани за възможностите, които европейските фондове предоставят в България

Екипът на ОИЦ - Плевен отчете пред представителите на медиите и пред партньори постигнатото в рамките на проект BG05SFOP001-4.004-0026 „Осигуряване функционирането на Областния информационен център – Плевен като част от Националната мрежа от 27 Областни информационни центъра през периода 2019-2021 г.”, финансиран от ОП „Добро управление“, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд.

Припомняйки основните цели на Мрежата от Областни информационни центрове в България, създадена през 2011 г., експертите обобщиха резултатите през последния тригодишен период: Постъпили са и са получили компетентен и навременен отговор над 800 въпроса на фирми, граждани, неправителствени организации, oбщини, институции и медии. В офиса на Центъра са консултирани над 450 посетители, останалите са изискали информация по телефона, електронната поща или други дигитални платформи. Близо 800 участници са се включили в 66 публични събития в единадесетте общини в областта. ОИЦ – Плевен е организирал на местно ниво три инициативи, част от националните кампании на Мрежата, посветени на изработването на видео клип от младежи под наслов „Имам бизнес идея“ (2019 г.), на прилагането на новия регионален подход в България през програмния период 2021 – 2027 г. и изпълнението на интегрирани териториални инвестиции (2020 г.), както и на основния стратегически документ за периода 2021 – 2027 г. – Споразумението за партньорство между България и ЕК (2021 г.).

Двадесет дипляни с общ тираж от 2000 броя са разработени от екипа на Центъра, за да представят основните акценти от отворените в периода процедури. Навременна и достъпна информация са гарантирали и трите разяснителни кампании в Плевен по четири от процедурите на ОП „Околна среда“, информационният ден по програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, представянето на надградения публичен модул на ИСУН 2020, демонстриран от експерти от отдел „Информационни системи“ на Централното координационно звено в Администрацията на Министерския съвет.

В заключение екипът на ОИЦ - Плевен насочи вниманието към новите функции за Центъра, заложени в Закона за регионално развитие и Правилника за неговото прилагане - предстоящото участие в звената за медиация и за публични консултации, част от експертния състав на Регионалния съвет за развитие на Северозападния регион за планиране. Тези ангажименти предполагат да продължи интензивното сътрудничество с администрациите, с бизнеса, с неправителствения сектор и с местната общност.