Медицински служители от Разградския център за спешна помощ се обучават по европроект

Разградски лекари, фелдшери, медицински сестри и шофьори на линейки преминават петдневно теоретично и практическо обучение по проект BG05M9OP001-3.007-0001 „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния” (ПУЛСС), финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014 - 2020 г.

Бенефициент по проекта е Министерството на здравеопазването, а изпълнители на дейностите са доказани лекари с богат професионален опит от Университетска болница „Пирогов” - гр. София.

Занятията се провеждат в Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ.

Основна цел на проекта е подобряване качеството на предоставяната спешна медицинска помощ чрез инвестиции в човешкия капитал.

Обучението обхваща медицинските специалности и знанията, които са необходими за овладяването на различни остри ситуации, възникващи при пациентите.

За целите на проекта са закупени 28 високотехнологични симулатора, като се използват и манекените, доставени в рамките на проект ПУЛСС 1 от предходния програмен период.

Освен разградските медици, обучават се и курсисти от центровете за спешна медицинска помощ от градовете Благоевград, Бургас, Кюстендил, Перник, Пловдив, Русе, Шумен и София.

На едно от обученията присъства и заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, който сподели, че след екипите на центровете за спешна помощ, обучение по проекта ще преминат и работещите в спешните отделения на болниците с над 50% държавно участие в капитала.

Общият бюджет на проекта ПУЛСС възлиза на 7 млн. лева, които са изцяло безвъзмездна финансова помощ за бенефициента.

Крайният срок за изпълнението на проектните дейности е 30 септември 2021 година.

Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.