Плевенски хирурзи поддържат световен стандарт с подкрепата на ОПНОИР

   Екип от плевенски хирурзи оперира на 21 юли 2020 първия пациент в новия високотехнологичен интегриран интердисциплинарен операционен блок на УМБАЛ „Д-р Георги Странски". Отстраняването на тумор от трудно достъпна и високорискова зона е преминало успешно и максимално щадящо за пациентката, която ще бъде изписана само след тридневен престой в болницата.

   След тригодишна усилна подготовка е въведена в експлоатация новоизградената операционна – част от Департамента по минимално инвазивна хирургия на Центъра за компетентност „Леонардо Да Винчи“ на Медицинския университет в Плевен. Инвестицията в размер на милион и половина лева е направена по проект BG05M2OP001-1.002-0010 „Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

   Това е истинско „бижу“, „инвестиция на висшето училище в държавното здравеопазване“ и „една добра симбиоза между университет и университетска болница“ според чл.-кор. проф. д-р Григор Горчев, пионер във въвеждането на роботизираната хирургическа система da Vinci в Югоизточна Европа и почетен ректор на Медицинския университет в Плевен.

    Лекарите вече са въоръжени с изключително прецизна апаратура, която позволява радикални, но фини и минимално травмиращи операции в областта на УНГ, онкохирургичната и гинекологична практика. Операционната разполага не само с ендоскопска техника, а и с така наречената високочестотна хирургия. „Навигационната система създава електромагнитно поле около главата на пациента и позволява точност на работа до части от милиметъра“, подчерта ръководителят на Департамента, доц. д-р Александър Вълков, по време на официалното откриване и представяне пред медиите на 22 юли 2020 г. Това от една страна предпазва лекаря от грешка, а от друга вероятността от излишна кръвозагуба и от възпалителни усложнения за пациента е минимална, което дава шанс за максимално бързо възстановяване.

   Възможността два опериращи екипа да работят едновременно в две различни зони на човешкото тяло е друга съществена разлика в сравнение с останалите операционни в болницата, на която пък обърна внимание доц. д-р Добромир Димитров, зам. декан на Факултета по медицина.

   Екипът от лекари е преминал обучение под ръководството на специалисти от Германия – завършили са успешно трите нива за този тип хирургия. Доц. Димитров насочи вниманието на представителите на медиите към още една цел на проекта: „... да се превърнем в референтен център за обучението в тези специфични операции, т. е. в края на проекта ние ще имаме партньорство, изградено с европейските центрове, подобни на нас. Хубавата новина е, че вече сме вписани в световния регистър за този тип операции.“

   В заключение ректорът на Медицинския университет проф. д-р Славчо Томов обобщи с гордост: „Проектът вече е набрал необратима скорост. Няма връщане назад!“ През септември ще заработи и последната от шестте планирани лаборатории – най-модерната иновативна лаборатория по 3D принтиране и биопринтиране в МУ – Плевен.

   Общата стойност на проекта е 23 695 179,29 лв., от които 20 140 902.40 лв. европейско и 3 554 276.89 лв. национално съфинансиране. Водещата организация по реализацията на проекта е Медицинският университет в Плевен (МУ – Плевен), а основните партньори са Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна и Институтът по роботика към БАН (ИР-БАН).