ОИЦ-РУСЕ ПРЕДСТАВИ НОВАТА СИ КНИЖКА С УСПЕШНИ ПРОЕКТИ И РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ДЕЙНОСТТА СИ

В новата книжка на Областен информационен център – Русе, която днес беше представена пред медиите, са подбрани 26 проекта от Русе и областта, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ).

В община Русе са осъществени 7 от тях. Общините Бяла, Ветово, Сливо поле и Ценово са представени с по 3 проекта, а Борово, Две могили и Иваново с по два, уточни експертът Габриела Стефанова.

Един от най-продължителните проекти, от 2016 г. до края на септември 2023 г., е „Социално включване чрез услуги за ранно детско развитие“ на Община Русе по ОП „Развитие на човешките ресурси“. За това време от шестте услуги, предназначени за деца до 7 г. от уязвимите групи, вкл. с увреждания, и техните родители, са се възползвали 1800 семейства, 120 деца са подготвени за първи клас, а 66 с дефицити в развитието са получили индивидуална педагогическа помощ. По същата програма УМБАЛ „Медика“ се е възползвала да обучи 121 лица по професиите „парамедик“, „здравен асистент“ и „болногледач“, а 47 лица са повишили своята чуждоезикова компетентност.  

От голямо значение за опазване на християнското културно наследство и за развитие на религиозния туризъм в трансграничния регион е проектът по Интеррег V-A Румъния -България, по който са ремонтирани и обновени две русенски църкви – „Света Петка“ и „Св. Георги“. Отделно по ПРСРС са реставрирани стенописите и декоративните елементи на храма „Свети Георги“ в Бяла. Цялостно ремонтирана е църквата „Света Параскева“ в Глоджево, община Ветово.

Тъй като повечето общини в нашата област са селски, този път сме насочили вниманието си приоритетно към проекти, финансирани по селската програма. Един от най-иновативните проекти по ПРСР, който се реализира в нашата област, е свързан със създаването на Център за добив и съхранение на сменна течност, ембриология и ембриотрансфер  в Тръстеник. Той е първият в Европа, специализиран за кози. Неговата дейност освен че ще подобри селективните и репродуктивни способности на животните в стадата, ще помогне и за превенция на заболяванията им, което е свързано с големи икономически ползи.

Показваме също проекти, финансирани от ПРСР, благодарение на които земеделски и животновъдни стопанства  са успели да се модернизират, като закупуват техника за автоматизиране на процесите, въвеждат иновативни технологии, изграждат напоителни съоръжения и фотоволтаични централи за собствени нужди, увеличават производството си.

По ОП „Иновации и конкурентоспособност“ представяме проект на русенската фирма „Антарес“ ООД, която произвежда пособия за боядисване. Чрез новото оборудване, което внедрява, тя постига сериозна ресурсна ефективност.

Показваме и проекта на БТБ България“ по ОП РЧР, чрез който работниците и служителите получават по-добри условия на труд, почивка и спорт.

На информационната среща журналистите бяха запознати от управителя на ОИЦ-Русе Диана Аврамова и с резултатите от дейността на центъра през последните две години. За този период са информирани над 3300 граждани, проведени са 33 присъствени събития и 4 уебинара.

Аврамова информира медиите и за предстоящите ангажименти на центъра във връзка с публичните обсъждания на успешно преминалите етапа на административно съответствие и допустимост концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ), които в момента се оценяват.

В края на информационното събитие на всички журналисти бяха раздадени информационни и рекламни материали.