ОИЦ-ВАРНА СЕ ВКЛЮЧИ В ОБУЧЕНИЕ ПО ПРОЕКТ, ФИНАНСИРАН ПО ПРСР 2014-2020

Областният информационен център-Варна се включи в обучение по проект, финансиран по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Бенефициент по него е Министерството на земеделието, храните и горите. На лекциите присъстваха земеделски производители, представители на администрацията и други заинтересовани лица. По време на обучението бяха засегнати теми като намаляване на административната тежест за потенциалните бенефициенти, Натура 2000, възлагане на обществени поръчки, грешки при кандидатстване и изпълнение на проекти, биологично земеделие и иновациите в обработването на почвата.

Модул „Е-Тръжни процедури“ реализира функционалностите по изтегляне и подаване на документация за участие по обявените от бенефициентите поръчки по електронен път, обясни адвокат Пламен Караджов – специалист в областта на обществените поръчки. Модул „Е-Тръжни процедури“ се състои от подмодулите „Обяви и оферти“,„Комуникация и „Архив“.

При активиране на подмодула „Обяви и оферти“ системата предоставя списък с активни обяви за събиране на оферти, за които срокът за подаване на документи не е изтекъл. Потребителят може да се запознае и да свали документацията за тези поръчки. Чрез функционалностите на този подмодул може да се подаде оферта за участие по избрана поръчка под формата на прикачени файлове. Подмодулът „Комуникация“ осигурява функционалностите за визуализация на подадените от потребителя оферти и преглед на резултатите от проведената поръчка, добави адвокат Караджов. При активиране на подмодула „Архив“ системата предоставя списък с архив на обявите за събиране на оферти.

Информацията за активните процедури за външно възлагане може да се проследи като от основното меню в портала за електронно кандидатстване, достъпен на адрес https://eumis2020.government.bg/, се избере  „Е-тръжни процедури“ - раздел „Обяви и оферти“. Системата визуализира списък с процедури за външно възлагане, за които бенефициентът (възложителят) е въвел поне една обособена позиция, качил е поне един документ в секция „Публични прикачени документи“ и не е изтекла „Крайна дата за подаване на оферти“.

Сред грешките при кандидатстване и изпълнение на проекти, които допускат бенефициентите, адвокат Караджов открои неправилно планиране на работата, поемане на непосилни инвестиции и подаване на проектни предложения в последния момент без да има възможност за корекции.

Акцент в обучението бе поставен и на биологичното земеделие. Реколтата зависи до голяма степен от климатичните условия и най-вече от количеството валежи. 75 процента от влагата обаче се губи вследствие на човешката дейност, обясни Георги Мантарлиев – специалист по биологични процеси в почвата и растенията и основател на „Академия за фермери – Свят на възможности“. Едва 3 процента от почвата в световен мащаб е плодородна, а в тях попада над 70% от българската територия. Въпреки това добивите ни не са мащабни. Причината може да се търси в конвенционалните методи на дълбока обработка на земята с тежки машини, която води до неблагоприятни последици като водните ерозии например, обясни лекторът. Освен конвенционалната обработка, поражения върху почвата причинява и третирането с химикали и торове. Киселинните продукти изгарят хумуса, от който се хранят растенията.

Подхранването на почвата с микроелементи и обработването й с минимална намеса – плитка оран, са гарантите за здрави растения и добра продукция без дефицити, подчерта експертът и добави, че добивите от биологично земеделие са в пъти по-големи в сравнение с интензивното. Освен щадящи методи за обработване на почвата със специални машини, биологичното земеделие включва и използването на продукти за повишаване на добива чрез изпращане на положителна енергия към растенията.

 

Областен Информационен Център – Варна

тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg

адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/

web: www.eufunds.bg, www.varna.bg

група във FB: Областен информационен център - Варна