ОИЦ-ВАРНА СЕ ВКЛЮЧИ С ПРЕЗЕНТАЦИЯ ЗА ДОБРИ ПРАКТИКИ В МЕЖДУНАРОДЕН ПАНАИР НА ПЧЕЛНИТЕ ПРОДУКТИ

ОИЦ-Варна се включи в Международен панаир на пчеларски продукти с презентация за добри практики, финансирани по програми. Форумът е организиран от Агенцията за икономическо развитие-Варна по проекта “Увеличаване на търговията и модернизацията на пчеларството и свързаните с него сектори в Черноморския басейн“ - ITM BEE-BSB, с финансовата подкрепа на СОП “Черно море“ 2014-2020 г.

Подвижното пчеларство е иновативна практика, която получава подкрепа от Националната пчеларска програма 2017-2019 г., обясни управителят на ОИЦ-Варна Виктория Николова. То представлява транспортиране на кошерите до медоносна растителност с цел повишаване на добивите на мед. Европейският съюз също подкрепя сектора чрез програмите „Еразъм+“ и „Хоризонт 2020“, подчерта тя.

Като добър пример в областта на пчеларството бе откроен проектът „B-GOOD“, финансиран по „Хоризонт 2020“. Той цели тестване, стандартизиране и утвърждаване на методи за измерване на показатели, влияещи върху здравето на пчелите, насърчаване общността на ЕС за събиране и споделяне на знания, свързани с медоносните пчели и тяхната среда, както и изграждане на трайна Система за обучение и иновации. Част от проекта е и системата „БИЙП“ (BEEP), която подкрепя пчеларите и регистрира техните наблюдения. Бюджетът на „B-GOOD“ е 7 961 170 евро. Бенефициент е Гентски Университет, Белгия, а партньор от българска страна - издателство „Pensoft Publishers“. Проектът е стартирал на 1.06.2019 г. и ще продължи до 31.05.2023 г.

Като добра практика може да бъде посочен и проектът „PoshBee“, който също се осъществява по програма „Хоризонт 2020“, отбеляза Виктория Николова. Неговият бюджет е 10 133 683 евро. Бенефициент е Университетът „Роял Холуей“, Великобритания. Партньор от България отново е издателство „Pensoft Publishers“. Основна цел на „PoshBee“ е да определи нивото на излагане на химикали на пчелите в рамките на основните селскостопански култури в Европа. Чрез иновативни модели се проучва как химикалите и техните смеси оказват влияние върху здравето на  пчелите. Проектът „PoshBee“ е започнал на 1.06.2018 г. и ще приключи на 31.05.2023 г.

Интересна иновация в областта на пчеларството е изграждането на поляни върху покривите на автобусните спирки в холандската община Утрехт. По този начин примамливи за пчелите са станали 316 спирки, добави управителят на ОИЦ-Варна.

В Международния панаир на пчеларски продукти се включиха организации от  Румъния, Молдова, Украйна, Турция и България, които са партньори по проекта „BEE-BSB“. Водеща е Асоциацията Технопол на Галац, а от българска страна по него работи Агенцията за икономическо развитие - Варна. Целта на проекта е да подпомогне развитието и модернизацията на пчеларския сектор, да повиши неговия имидж и да насърчи търговията и партньорството в Черноморския басейн.

Проектът е стартирал на 27.03.2019 г. и ще продължи до 26.03.2021 г.

 

Областен Информационен Център – Варна

тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg

адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/

web: www.eufunds.bg, www.varna.bg

група във FB: Областен информационен център - Варна