Подобриха социалната инфраструктура в община Разград с евросредства

На финална пресконференция бяха представени постигнатите резултати от проект BG16RFOP001-5.001-0023-C01 „Насърчаване на социалното приобщаване чрез доизграждане на социалната инфраструктура в община Разград за предоставяне на резидентни и съпътстващи услуги в общността за деца и младежи”. Той е финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г.,  бюджетът му е 615 000 лева, а продължителността - 24 месеца. Във връзка със спазване на противоепидемичните мерки събитието се проведе онлайн.

В изпълнение на дейностите по проекта са финансирани изграждането, ремонта, обзавеждането и оборудването на предвидените в Картата на услугите за подкрепа в общността и в семейна среда и Картата на резидентните услуги за Община Разград услуги: Център за обществена подкрепа, Дневен център за деца с увреждания, Преходно жилище за деца от 15 до 18-годишна възраст и Наблюдавано жилище за младежи от 18 до 21-годишна възраст.

Центърът за обществена подкрепа (ЦОП) предоставя комплекс от социални услуги, предназначени за деца и семейства, насочени към превенция на изоставянето на децата, превенция на насилието и отпадане от училище, деинституционализация и реинтеграция на деца. Обновената материална база и доставката на оборудване ще даде възможност за постепенно достигане на максимален капацитет от 100 места.

Дневният център за деца с увреждания (ДЦДУ) предоставя комплекс от социални услуги, свързани със задоволяване на ежедневни здравни и рехабилитационни потребности, организация на свободното време и лични контакти. Към предоставяните от ДЦДУ услуги, след ремонта на материалната база и осигуреното специализирано обзавеждане и оборудване, ще се включат нови дейности и ще се достигне максимален капацитет от 30 места за дневна грижа и 60 места за консултативни услуги.

Преходното жилище е форма на социална услуга, осигуряваща настаняване на не повече от 8 деца от 15 до 18-годишна възраст като мярка за закрила и подкрепа от специалисти за придобиване на знания и практически умения за водене на относително самостоятелен начин на живот и подготовката им за включване в живота на общността.

Наблюдаваното жилище е социална услуга за пълнолетни от 18 до 25-годишна възраст, с капацитет до 6 места и условия за водене на самостоятелен начин на живот.

С приключването на проектните дейности бенефициентът вече може да осигури подходяща и ефективна социална инфраструктура на територията на общината, която да подобри качеството на съществуващите и да предостави нов вид резидентни и съпътстващи услуги в общността, които да заменят институционалния модел на грижа за деца.

Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.