Услуги за деца и семейства в нужда ще получават в четири общини от Лудогорието по проект

Сдружение с нестопанска цел „Женска алтернатива за независимост, етническа толерантност и асоцииране” (ЖАНЕТА) гр. Разград подписа административен договор и започна дейностите по изпълнение на проект „Подобряване качеството на живот на деца в нужда от общините Разград, Исперих, Лозница и Самуил и насърчаване на тяхното социално включване”. Финансирането е от Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. и е в размер на 355 348 лева, изцяло безвъзмездна помощ.

Целта на проекта e да допринесе за намаляване на негативните тенденции, свързани с детската бедност, както и за подобряване качеството на живот чрез предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги на деца в нужда и техните семейства в общините Разград, Исперих, Лозница и Самуил.

За постигането на целта сдружението планира дейности за подобряване на достъпа до социални услуги, разширяване обхвата на предоставянето на социални услуги, консултативна подкрепа и повишаване на здравната култура чрез провеждане на информационни кампании за превенция на ранни бракове и раждания, предотвратяване отпадането от училище и превенция на болестите при децата.

Социални и здравни услуги ще получат 430 деца в нужда и 100 членове на техните семейства. Ще бъдат осигурени необходимите специалисти, които ще оказват професионална подкрепа на децата в нужда и техните семейства.

По проекта ще бъдат назначени 3-ма социални работници, психолог, 4 медицински сестри,  шофьор, арт терапевт, педагог, 3-ма медиатори, хигиенист. От тях по един медиатор и една медицинска сестра ще работят в общините Исперих, Лозница и Самуил. Ще бъде създаден мобилен екип от специалисти - психолог, социален работник и педагог, които ще работят с деца и техните семейства в трите общини извън Разград.

Ще бъде разкрита и оборудвана сензорна стая за деца с аутизъм и деца със сензорно-интегративни дисфункции. Работещите по проекта специалисти ще преминат  въвеждащо и надграждащо обучения за придобиване и усъвършенстване на нови умения за работа с целевите групи, прилагане на интегриран подход и комплексност на подкрепата и др.

Периодично ще бъде извършвана супервизия с цел подобряване на качеството на тяхната работа и оказване на подкрепа за решаване на трудни случаи.

Проектните дейности се очаква да приключат до месец октомври 2025-та година.

 

Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Европейските фондове при споделено управление (ЕФСУ) в България.