# Община Русе

        Община Русе започна втория етап от проекта за енергийна ефективност, който цели да намали разхода за електроенергия на уличната мрежа за осветление в Русе. Подписан бе протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво за строежи на техническата инфраструктура. Строителните дейности по този етап представляват подмяна на съществуващите осветителни тела с нови LED със следния обхват:

- жилищни квартали: „Дружба 1“, „Дружба 2“, „Дружба 3“, „Чародейка Север“, „Чародейка Юг“;

     Изпълнените дейности и постигнатите резултати по проект „Подобряване качеството на атмосферния въздух чрез закупуване и доставка на електрически транспортни средства за шосеен транспорт – електрически автобуси и тролейбуси за Община Русе“ отчетоха на заключителна пресконференция  зам.-кметът Димитър Недев, изп. директор на „Общински Транспорт Русе“ ЕАД Александър Георгиев и екипът за управление на проекта.

В началото на декември започна реализирането на проект „Равен старт за щастливо бъдеще, чрез услуги за ранно детско развитие в община Русе” по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021 - 2027.  Отпуснатите финансови средства по проекта са 111 344.85 лв., от които 85% са европейски средства и 15% - национално финансиране. Договорът е със срок на изпълнение 7 месеца, считано от 1 ноември до 31 май.

      В Русе пристигнаха първите нови тролейбуси на „Общински транспорт“ ЕАД, произведени в Чехия. В рамките на един месец ще бъдат доставени 15 модерни возила, които се движат изцяло с електроенергия и гарантират нулеви вредни емисии.

      Предстои тролейбусите да получат лиценз и застраховка, за да могат да бъдат въведени в експлоатация. Те са с капацитет от 90 места, 35 от които седящи, като е предвидено и място за хора с увреждания. Оборудвани са с рампа за инвалидни колички, която ще може да бъде използвана и от родители с малки деца.

С официална церемония днес бе даден старт на иновативен проект, свързан с изграждането на зона за борба с ефекта на „топлинния остров“. Тя се намира в района на пешеходния подлез на бул. „Цар Освободител“, в близост до спортната зала "Арена Русе" в Русе.

 Комбинираните мерки, които ще бъдат изпълнени, включват намаляване на площта на нагряване чрез вертикално озеленяване на подлеза, премахване на част от павираната настилка и подмяната й с тревна фуга, естествено и изкуствено засенчване и охлаждане чрез пулверизация на вода, изграждане на поливна система и питеен фонтан и други.

Кръгла маса на тема „Мисия три в едно – училище, родители, ученици“ се проведе в Регионалната библиотека „Любен Каравелов“. Организатори на събитието са Община Русе и ОУ „Олимпи Панов“, а модератор бе Мая Михайлова от Сдружение "Българо-Румънски трансграничен институт по медиация" /БРТИМ/.

      С първа копка официално бе даден старт на строителството на анаеробна инсталация за биоразградими отпадъци в Русе. Съоръжението ще бъде реализирано по проект, финансиран от ОП „Околна среда“ 2014 – 2020 по приоритетна ос „Отпадъци“. Водещ бенефициент е Община Русе , а партньори са общините Сливо поле, Иваново, Тутракан, Ветово, които са членове на Регионалното сдружение за управление на отпадъците.

      Стратегическият съвет, отговорен за  изготвяне, прилагане, мониторинг и оценка на Интегрираната териториална стратегия за развитие на трансграничната зона Румъния – България, проведе вчера третата си среща в Русе. Тя е свързана с развитието на велосипедния маршрут Eurovelo 6, един от стратегическите „зелени“ проекти на новата програма Интеррег VI-A Румъния – България.  

       Община Русе проведе информационно събитие по проект „Прилагане на иновативни мерки за смекчаване и адаптация към изменението на климата в общините в България“, финансиран от ФМ на Eвропейското икономическо пространство (ЕИП) 2014-2021 г. В рамките на събитието екипът за управление на проекта запозна аудиторията с извършената до момента работа от началото на февруари 2021 г. до момента.

Над 314 млн. лева, от които повече от 246 милиона безвъзмездна финансова помощ, са инвестирани в община Русе към края на тази година по оперативните програми в периода 2014 – 2020 г. Получатели на тези средства са над 1000 бенефициенти. След областния град най-много проекти са осъществени в община Сливо поле – 76 за малко над 10 млн. лева, по-малко на брой -  62 проекта, но за над 17 млн. лева, са проектите в община Бяла.