Комитетът за наблюдение на ОПОС гласува мандат на Управляващия орган да предложи на ЕК мерки за успешното й приключване

Заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов откри Петнадесетото присъствено заседание на Комитета за наблюдение (Комитета) на Оперативна програма “Околна среда” 2014-2020 г. (ОПОС). Той подчерта, че България започва ускорен процес на зелена трансформация, а програмата е ключов инструмент за изпълнението на националните зелени политики. Във връзка с наближаването на края на програмния период, вицепремиерът призова бенефициентите да погледнат реално на проблемите, а не с розови очила. Той добави, че е въпрос на отговорност в тези трудни времена всички да подходят реалистично към изпълнението на проектите и като стане ясно, че не може да се осъществи определена мярка, следва да се намери друго работещо решение.

Ръководителят на Управляващия орган на ОПОС г-жа Галина Симеонова представи пред членовете на Комитета напредъка в изпълнението. Договорените средства са в размер на 3,74 млрд. лв. или 110% от бюджета на програмата. Плащанията към бенефициентите по програмата надхвърлят 1,7 млрд. лв. или 51% от общия ресурс на програмата.

Бяха представени предложения от УО на ОПОС, както и от членовете на Комитета, за бъдещи мерки и действия по ОПОС 2014 – 2020 г. Те са насочени към приоритетни оси: „Отпадъци“; „Натура 2000 и биоразнообразие“; „Превенция и управление на риска от наводнения и свлачища“ и "Подобряване качеството на атмосферния въздух".

Комитетът за наблюдение даде мандат на УО на ОПОС да предложи на Европейската комисия мерки/действия по ОПОС с цел успешното приключване на оперативната програма.