На 28 май 2026 г., в гр. София, се проведе 12-ото заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Околна среда“ 2021–2027 г. Домакин на форума беше министърът на околната среда и водите и Ръководител на Управляващия орган на Програмата г-жа Росица Карамфилова.
В рамките на заседанието бяха обсъдени и одобрени ключови документи по предстоящи процедури за финансиране в секторите „Отпадъци“, „Биологично разнообразие“ и „Въздух““.
Единадесет нови ВиК обекта в София ще бъдат реализирани с помощта на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. по проект „Изграждане на ВиК инфраструктура в Столична община – етап II“. Изпълнението му започна на 21.04.2026 г. и ще продължи до 2029 г. Сред предвидените инвестиции са изграждането и модернизацията на инфраструктура в с. Герман (район „Панчарево“), кв. „Абдовица“ и кв. „Димитър Миленков“ (район „Искър“), кв. „Илиянци“ (район „Надежда“)“, помпена станция за отвеждане на битовите отпадъчни води от съществуващ колектор "Орландовци"; с. Иваняне, район „Банкя“ и др.
Три свлачища на територията на община Велико Търново ще бъдат укрепени по проект по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.. Инвестицията ще повиши безопасността на населението и ще намали риска от увреждане на ключова общинска инфраструктура.
По проекта ще бъдат изпълнени укрепителни дейности в три свлачищни района – на ул. „Поп Харитон“ и по общинския път към жп гарата в кв. „Чолаковци“ в гр. Велико Търново, както и в с. Емен, в района на гробищния парк.
Договорът беше подписан на 23.03.2026 г., а изпълнението на проекта ще продължи 9 месеца.
Управляващият орган на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. публикуваДопълнителна оценка на резултатите на изпълнението на Програма „Околна среда” 2021–2027 г. за целите на междинния преглед.
С Решение за изпълнение C(2026) 1651 от 9 март 2026 г. Европейската комисия (ЕК) одобри изменение на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. (ПОС 2021-2027 г.).Изменението е в подкрепа на един от новите стратегически приоритети на Европейския съюз в областта на кохезионната политика, свързан с устойчивост на водните ресурси и въведената нова специфична цел в обхвата на подкрепа от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд в Регламент (ЕС) 2021/1058.
Със средства по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. в Хасково, Смолян и Пазарджик започва озеленяване на градската среда с цел подобряване качеството на въздуха. Допълнителното затревяване и засаждане на дървесни видове в градски паркове, градини, площади и междублокови пространства ще допринесе за намаляване на вторичното разпрашаване и пречистването на въздуха по естествен път. Дейностите в Хасково ще се извършват върху 75 терена, публична общинска собственост.
Перник, Ловеч, Шумен, Враца и Димитровград започват изпълнение на проекти по процедурата „Зелени мерки в градска среда“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.
Одобрена е бюджетна линия BG16FFPR002-6.001-0008, свързана с осигуряване на възнаграждения за служителите, ангажирани с подготовката управлението, мониторинга, оценката и контрола на Програма "Околна среда".
Две клетки от депото за неопасни отпадъци край с. Шишманци, община Раковски, и една край с. Санадиново, община Никопол, ще бъдат рекултивирани със средства по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.
Дейностите по закриването включват изграждане на горен изолационен екран, системи за отводняване, дренажни и газоотвеждащи съоръжения, както и последваща биологична рекултивация на терените.
Управляващият орган на програмата публикува Индикативна годишна работна програма за 2026 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., съгласувана от Комитета за наблюдение на програмата на 25 ноември 2025 г.