Приети са методологии и критерии за подаване на проекти по три нови процедури по ОПОС

На днешното тринадесето заседание на Комитета за наблюдение на ОП “Околна среда” бяха приети методологии и критерии по три нови процедури на програмата в секторите „Отпадъци“ и  „Натура 2000 и биоразнообразие“.

 „Преди две години по това време имаше риск от загуба на средства по оперативната програма и с упорит съвместен труд той беше избегнат“, заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов. Той допълни, че пилотните проекти в областта на управлението на отпадъците ще послужат за основа на по-големи инвестиции, за които да се търси финансиране в следващия програмен период. “Целта е да имаме по-ефективна икономика, с повече приходи за гражданите, и за бюджета”, каза министър Димов.

Основната цел на процедурата за изпълнение на демонстрационни проекти в областта на управлението на отпадъците е преходът към кръгова икономика и формиране на общество с нулеви отпадъци. Бенефициенти са юридически лица със стопанска и с нестопанска цел, и общини. Максималният общ бюджет е близо 9,8 млн. лв.

Фокусът на днешното заседание беше върху приоритетна ос 3 „Натура 2000 и биоразнообразие“. Процедурата за подобряване на природозащитното състояние на видове птици ще бъде обявена през второто тримесечие на 2019 г. Допустими бенефициенти са структурите на Министерството на околната среда и водите и на Министерството на земеделието, храните и горите, отговорни за изпълнението на политиките в областта на Натура 2000, както и юридически лица с нестопанска цел, общини и научни институти.

Приети бяха методологията и критериите за оценка по процедурата за планове за действие за видове е планирана за четвъртото тримесечие на 2019 г. Целта на дейностите е да се подпомогне идентифицирането на възстановителни, поддържащи и други консервационни дейности за целевите видове от мрежата Натура 2000 за период от 10 години.

Към момента по приоритетна ос „Натура 2000 и биоразнообразие“ са обявени 5 процедури за 38% от бюджета на оста. Изпълняват се 17 договора и е приключен проекта за управленски подход за Натура 2000. „Биоразнообразието е природният капитал на една страна и е наш ангажимент да продължим да оптимизираме пълното и ефективно използване на ресурсите, предоставени с европейско финансиране“, коментира Аурелио Сесилио от Генерална дирекция „Регионална и градска политика“ в Европейската комисия.

На днешния Комитет за наблюдение бяха представени методология и критерии за оценка по процедури „Споделена визия за екологичната мрежа натура 2000 в България“ и „Изпълнение на приоритетни мерки във влажни зони“ и Стратегическия план за изпълнение на приоритетна ос 3 „Натура 2000 и биоразнообразие“.